Wymiana pasa bieżni - film instruktażowy

Poniżej przedstawiamy poglądowy film z instrukcją wymiany pasa biegowego. Film przygotowano wykorzystując bieżnię Leptos Run Series TM-H1. Wymiana pasa w innych bieżniach jest analogiczna, dlatego jeżeli decydujesz się na wymianę pasa samodzielnie polecamy zapoznać się z poniższym filmem. Przygotuj stanowisko pracy. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Postępuj według instrukcji. Do smarowania pasa używaj smaru do bieżni typu R.

Wymiana pasa biegowego - krok po kroku:

I. Demontaż pasa bieżni elektrycznej:

1. Przed rozpoczęciem wymiany pasa w twojej bieżni przygotuj potrzebne narzędzia. Przy wymianie pasa w bieżni będzie potrzebny:
- klucz imbusowy
- śrubokręt typu krzyżak (Phillips)
- młotek gumowy
- klucze ampułowe
- klucz płaski - oczko
- ręcznik papierowy i płyn do odtłuszczenia powierzchni blatu biegowego i wałków
- smar do bieżni Typ R.

2. Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Koniecznie przed rozpoczęciem pracy odłącz bieżnię od zasilania.

3. Demontaż pasa rozpocznij od zdjęcia pokrywy silnika. Odkręć wkręty trzymające pokrywę, a następnie zdejmij ją.

4. Zdemontuj osłony wałka tylnego.

5. Teraz zdejmij listwy boczne. Jeśli będą stawiały opór podczas zdejmowania, możesz wykorzystać gumowy młotek, który nie uszkodzi listew. W niektórych przypadkach listwy są przyklejone taśmą dwustronną. W takim przypadku należy je delikatnie odkleić.

6. Po zdjęciu listw bocznych należy przystąpić do wymontowania tylnego wałka napinającego pas biegowy. W tym celu użyj klucza ampułowego.

7. Następnie należy zdjąć pasek napędowy. By tego dokonać delikatnie odegnij pasek i równocześnie obracaj silnik.

8. Na ramie bieżni zaznacz położenie śrub wałka przedniego i dokonaj jego demontażu.

9. Gdy zakończysz etap demontowania rolek napędzających pas biegowy, możesz przystąpić do odkręcania blatu. Odkręć wszystkie śruby, którymi blat przykręcony został do ramy bieżni, a następnie ostrożnie unieś blat i zdejmij z niego zużyty pas biegowy.

10. Przed nałożeniem nowego pasa, powierzchnię blatu i wałków należy oczyścić. Spryskaj równomiernie środkiem odtłuszczającym blat i wyczyść go do sucha. Do odtłuszczenia powierzchni blatu, jak również wałków, możesz wykorzystać specjalistyczne środki chemiczne, bądź po prostu odtłuszczenia dokonaj za pomocą zwykłego płynu do mycia naczyń rozcieńczonego wodą.

II. Montaż nowego pasa w bieżni elektrycznej:

11. Kwestia montażu nowego pasa biegowego jest bardzo prosta. Wystarczy krok po kroku montować elementy bieżni, które wcześniej zostały zdjęte. Nową taśmę biegową nałóż na odtłuszczony wcześniej blat, a następnie blat razem z nałożonym pasem zamontuj na swojej bieżni. Pamiętaj o przykręceniu wszystkich śrub.

12. Po montażu blatu biegowego zamontuj wałek przedni. Nie zapomnij o pasku napędowym.

13. Następnie zamontuj tylny wałek.

14. Pas do bieżni jest już na swoim miejscu. Pamiętaj, że nie może być za mocno napięty. Poprawność napięcia pasa możesz łatwo sprawdzić. Pas w środkowej części powinno dać się unieść na około 5 centymetrów. Jeżeli tak nie jest to nadal dokręcaj śruby.

15. Po odpowiednim napięciu pasa nałóż boczne listwy oraz osłony wałka tylnego.

16. Ostatnim etapem montażu nowego pasa jest założenie pokrywy silnika. Nałóż pokrywę i wkręć wszystkie wkręty trzymające osłonę.

III. Regulacja i konserwacja bieżni elektrycznej:

17. Abu przygotować bieżnię elektryczną do pracy uruchom urządzenie w celu skontrolowania wyśrodkowania i napięcia pasa biegowego. Wciśnij START i ustaw większą prędkość obrotu pasa.

18. Jeżeli pas jest źle wyśrodkowany, dokonaj korekty jego położenia za pomocą śrub ampułowych w tylnym wałku (czytaj więcej na temat regulacji pasa). Kluczem reguluj układ pasa do momentu, aż znajdzie się w odpowiednim miejscu. Teraz możesz wyłączyć urządzenie.

19. Aby uniknąć zbyt szybkiego zużycia pasa biegowego, regularnie dbaj o to, by powierzchnia blatu biegowego była nasmarowana. Unieś powierzchnię pasa biegowego i nałóż smar na blat. Po aplikacji smaru przesuń nogą pas.

20. Teraz Twoja bieżnia jest już gotowa do pracy.

pixel